Rolnictwo z roku na rok jest zmuszane to szukania oszczędności, a brak dopłat lub ich opóźnienia, wymagają cięć kosztów w gospodarstwach. Inwestycje w środki ochrony roślin lub w drogie nawozy, nie zawsze idą w parze z zyskiem ze sprzedaży płodów rolnych.
Każdy świadomy Rolnik wie, że fundamentem dobrych plonów, jakościowo i ilościowo, jest odpowiednie pH jego gleby. W literaturze można znaleźć zalecenia wapnowania co 4 lata. Doradzanie wapnowania w odstępach czteroletnich, w dobie zwiększonego zużycia nawozów azotowych nie jest słuszne, a sama inwestycja może być kosztowna. Dlatego zalecamy stosowanie nawozów wapniowych w krótszych odstępach czasu, pamiętając o dostarczeniu jonów Ca2+ niezbędnych do wzrostu zdrowych tkanek rośliny, regulacji odczynu gleby oraz bilansu azotu do wapnia. Wapnowanie co dwa lata lub nawet corocznie, korzystnie wpływa na stan upraw oraz na stan kieszeni właściciela pól. Należy pamiętać, że to nie sam nawóz wapniowy najbardziej obciąża naszą kieszeń a jego dostarczenie do gospodarstwa, zwłaszcza w „szczycie”.
Więc jak zaoszczędzić na transporcie wapna? Wystarczy skorzystać z wcześniejszej możliwości zamówienia wapna – przed sezonem i ustaleniem dogodnego terminu dostawy. Wahania kosztów transportu pomiędzy np. czerwcem a sierpniem mogą wynieść nawet 300 złotych w dostawie (w zależności od województwa).
Opracowanie: Agata Żmuda i Dariusz Pasznik
Na stan zakwaszenia gleb, w dużym stopniu ma wpływ działalność człowieka. Powinniśmy wziąć za to zjawisko odpowiedzialność i przyczynić się do przywrócenia odpowiedniego pH gleb, z których korzystamy. Program rekultywacyjnego wapnowania gleb, ma za zadanie podnieść w krótkim odstępie czasu odczyn gleb, najbardziej narażonych na ograniczenie swoich funkcji, czyli gleb o odczynie niższym niż 4,8.
Rzadko zadajemy sobie to pytanie. A warto! Wiedza w pigułce tylko u nas. Tomek krótko opowiada o tym dlaczego większość gleb w Polsce ma kwaśny odczyn, i o tym jak nasza działalność wpływa na tą sytuację. Zapraszamy.
Czemu wapnowanie to podstawowy zabieg? Pomijanie jego to wielki błąd- najważniejsze fakty w 3min. opowiada Ania. Dlaczego wapnowanie to podstawa żyzności gleby, utrzymania wilgoci, przyswajania nawozów mineralnych, top 2 wielkości plonów? Nie pomiń tego odcinka!