Chcesz w naturalny sposób poprawić jakość, żyzność i strukturę gleby? Zależy Ci na ochronie upraw – zmniejszeniu ryzyka chorób i inwazji szkodników? Szukasz rozwiązań, które będą sprzyjać ekologicznemu rolnictwu?
Odpowiedzią na każdą z tych potrzeb jest mączka bazaltowa. Jej stosowanie jest niezwykle proste, przyjazne środowisku i zapewnia maksimum pozytywnych właściwości dla gleby, w efekcie poprawiając jakość Twoich plonów.
Zobacz, jak możesz wykorzystać mączkę bazaltową na swoich uprawach. Z czego dokładnie składa się ta naturalna substancja i dlaczego warto ją stosować. Przygotowaliśmy krótki przewodnik z najważniejszymi informacjami.
Mączka bazaltowa, najprościej rzecz ujmując, jest zmieloną skałą naturalnego bazaltu, który powstaje na skutek zastygnięcia lawy wulkanicznej. Jej struktura przypomina pył zbliżony wyglądem do cementu. Składa się z ziaren o średnicy 0,0 – 400µm, przy czym 75% stanowi frakcja o średnicy < 100µm, 65% stanowi frakcja < 75 µm. Skład może delikatnie się różnić w zależności od miejsca pochodzenia skały.
Dlaczego używamy jej w rolnictwie? Ponieważ zawiera szereg niezbędnych minerałów i makroelementów, które poprawiają właściwości gleby.
Najważniejszymi pierwiastkiem mączki bazaltowej jest tlenek krzemu, około 50% SiO2. Jednak to nie wszystko – w zmielonej mączce znajdziesz również szereg wartościowych makroelementów m.in. fosfor, potas, magnez i wapń oraz mikroelementów takich jak mangan, cynk, miedź, molibden, bor, żelazo i selen.
To ważny wyróżnik mączki bazaltowej, ponieważ powszechnie tych pierwiastków nie znajdziesz w standardowych nawozach mineralnych.
Na stan zakwaszenia gleb, w dużym stopniu ma wpływ działalność człowieka. Powinniśmy wziąć za to zjawisko odpowiedzialność i przyczynić się do przywrócenia odpowiedniego pH gleb, z których korzystamy. Program rekultywacyjnego wapnowania gleb, ma za zadanie podnieść w krótkim odstępie czasu odczyn gleb, najbardziej narażonych na ograniczenie swoich funkcji, czyli gleb o odczynie niższym niż 4,8.
Rzadko zadajemy sobie to pytanie. A warto! Wiedza w pigułce tylko u nas. Tomek krótko opowiada o tym dlaczego większość gleb w Polsce ma kwaśny odczyn, i o tym jak nasza działalność wpływa na tą sytuację. Zapraszamy.
Czemu wapnowanie to podstawowy zabieg? Pomijanie jego to wielki błąd- najważniejsze fakty w 3min. opowiada Ania. Dlaczego wapnowanie to podstawa żyzności gleby, utrzymania wilgoci, przyswajania nawozów mineralnych, top 2 wielkości plonów? Nie pomiń tego odcinka!