Nawożenie generuje ogromne koszty w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, dlatego tak ważne jest określenie dokładnej dawki nawozów. Koszt zbadania próbki glebowej jest nieporównywalnie niższy do kosztu jaki możemy ponieść przy zakupie nawozów „na oko”.
Aby nawożenie było efektywne niezbędna jest wiedza na temat zasobności gleby w składniki pokarmowe.
Dzięki badaniom gleby rolnik może odpowiednio dobrać rodzaj i dawkę nawozu pod konkretną uprawę. Analizy można dokonać w każdej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Polsce lub w laboratorium posiadającym akredytację. Metodę pobierania próbek określa polska norma PN-R-04031:1997. Jeżeli nie mamy czasu na samodzielne pobranie materiału do badań możemy skorzystać z usługi firm prywatnych, które zrobią to za nas. Pobieraniem zajmują się także pracownicy terenowi ze Stacji, którzy posiadają odpowiedni sprzęt. OSChR zaleca badanie gleby w okresie letnim po zbiorach zbóż i rzepaku oraz jesienią po zbiorach kukurydzy czy buraków. Test na azot w glebie, najlepiej wykonać przed ruszeniem wegetacji roślin ozimych oraz przed siewem jarych. Próbek nie należy pobierać przy zbyt dużej wilgotności gleby, gdy jest bardzo sucho lub kiedy akurat wysialiśmy nawozy. Przy racjonalnym nawożeniu i wapnowaniu, próbki można oddawać do badań co 3-4 lata, ponieważ zmiany w glebie nie następują skokowo.
Okręgowe Stacje Chemiczne oferują usługi w zakresie badań:
Ceny za usługi świadczone przez Okręgowe Stacje Chemiczne:
W Okręgowych Stacjach można także dokonać indywidualnego planu nawożenia dla swojego gospodarstwa oraz bilans azotu. A teraz zastanówmy się ile możemy zaoszczędzić, mądrze inwestując w nawozy, które naprawdę działają (zgodnie z ilością określoną na podstawie wyników badań). Efektywne nawożenie jest proste!
Opracowanie: Agata Żmuda
Na podstawie:
Na stan zakwaszenia gleb, w dużym stopniu ma wpływ działalność człowieka. Powinniśmy wziąć za to zjawisko odpowiedzialność i przyczynić się do przywrócenia odpowiedniego pH gleb, z których korzystamy. Program rekultywacyjnego wapnowania gleb, ma za zadanie podnieść w krótkim odstępie czasu odczyn gleb, najbardziej narażonych na ograniczenie swoich funkcji, czyli gleb o odczynie niższym niż 4,8.
Rzadko zadajemy sobie to pytanie. A warto! Wiedza w pigułce tylko u nas. Tomek krótko opowiada o tym dlaczego większość gleb w Polsce ma kwaśny odczyn, i o tym jak nasza działalność wpływa na tą sytuację. Zapraszamy.
Czemu wapnowanie to podstawowy zabieg? Pomijanie jego to wielki błąd- najważniejsze fakty w 3min. opowiada Ania. Dlaczego wapnowanie to podstawa żyzności gleby, utrzymania wilgoci, przyswajania nawozów mineralnych, top 2 wielkości plonów? Nie pomiń tego odcinka!